Cześć Gościu! Witaj na www.mmpulawy.pl
Thursday
28-05-2020
Kontakt z Nami: redakcja@mmpulawy.pl
STRONA INFORMACYJNA PROWADZONA PRZEZ PASJONATÓW POLSKI

PUŁAWY - PIĘKNE MIASTO WSCHODNIEJ POLSKI

puławy rzeka
Miasto:

Puławy
Wschodnia Polska
Cel:

Informacje, Zdjęcia, Atrakcje, Zabytki
opowieści, opinie i recenzje
Kontakt:

redakcja@mmpulawy.pl
Polska

Zabytki i atrakcje

Burzliwa historia miasta pozostawiła po sobie wiele ciekawych budynków i pamiątek. Natomiast malownicza lokalizacja Puław sprzyja powstawaniu atrakcji dla dorosłych i dzieci. Największą atrakcję dla turystów stanowi rezydencja i park pałacowy Czartoryskich, którego powierzchnia wynosi około 32 h. Dominujący styl to styl angielski, oczywiście został on wybrany przez Izabelę Czartoryską. Pałac Czartoryskich – ta wyjątkowa budowla zbudowana została w latach 1671-1676. Znajduje się w Puławach na ul. Czartoryskich. Mimo wielu modyfikacji, sale balowe i rycerskie oraz sień barokowa zostały w dobrym stanie, natomiast pozostałe pomieszczenia odzwierciedlono na tyle, aby jak najbardziej przypominały wyglądem te za czasów Czartoryskich.

Świątynia Sybilli – wzniesiona na prośbę Izabeli Czartoryskiej w latach 1798-1801. Było to pierwsze polskie muzeum narodowe, w którym zostały zebrane pamiątki historyczne Polski. Dom Gotycki – wybudowany w 1800-1809, głównym projektantem był Ch. P. Aigner. Budynek pełnił rolę przechowywalni eksponatów muzealnych (m.in. „Dama z łasiczką”, „Miłosierny Samarytanin”). Obecnie pełni funkcję siedziby Muzeum Regionalnego PTTK.

Domek Grecki – postawiony w latach 1778-1791. Aktualnie mieści się tu Miejska Biblioteka, kiedyś pałacowa oranżeria. Brama Rzymska – zbudowana w roku 1829 na wzór łuku Triumfalnego Tytusa, który znajdował się w Rzymie. Park Pałacowy – pierwotnymi założycielami byli Lubomirscy. Styl parku był odwzorowaniem stylu rezydencji, który ciągle ulegał zmianom. Dopiero w latach 1798-1806 przybrał trwały wygląd, wzorowany na stylu angielskim, nadal zachwyca turystów i mieszkańców.

Liczne atrakcje powodują, że w Puławach nie można się nudzić, oto niektóre z nich:

  • Muzeum Regionalne im. Izabeli ks. Czartoryskiej
  • Kino „Sybilla”
  • Ośrodek Kultury „Dom Chemika”
  • Statki i promy (możliwe są rejsy po rzece Wiśle, kurs odbywa się między Puławami, Kazimierzem Dolnym, a Janowcem)
  • Szlaki spacerowe (np. Szlak Siecią Wąwozów Lessowych, Szlak im. Wincentego Pola, Szlak Młynów Wodnych Rzeki Bystrej)
  • Szlaki rowerowe
  • Spływy kajakowe nad Wisłą, Kurówką i Wieprzem.