drukuj

W Puławach otworzyli sklep z dopalaczami

Towary oferowane przez łódzką sieć Kolekcjoner.nl są legalne, chociaż mają działanie podobne do zakazanych i ściganych w Polsce odpowiedników.

Fot. Sebastian Godziszewski

Biały proszek o nazwie "Niezłe g...", mieszanka ziołowa "Czeszący Grzebień" albo "Sztywny Misza" – to wszystko można kupić w nowo otwartym sklepie z dopalaczami w Puławach.

Towary oferowane przez łódzką sieć Kolekcjoner.nl są legalne, chociaż mają działanie podobne do zakazanych i ściganych w Polsce odpowiedników. Zdaniem firmy, ich towary są wyłącznie do kolekcjonowania, choćby w klaserze. A do spożycia po prostu się nie nadają. Takie informacje są m.in. na opakowaniach.

Tymczasem w wielu oferowanych produktach znajduje się substancja (zakazana m.in. w USA i kilku krajach Unii Europejskiej), mająca działanie podobne do amfetaminy. Może powodować drgawki, podniesienie temperatury ciała, bezsenność, mdłości, wymioty i bóle głowy.

Mieszkańcy są zbulwersowani. – Jak to możliwe, że w państwieprawa handluje się odurzającymi substancjami. To że te środki nie znajdują sięna liście zakazanych nie oznacza, że nie są szkodliwe – komentuje pani Iwona,matka 15-letniego Andrzeja.

– Zgoda na otwarcie tego sklepu to przyzwolenie na odurzanie się – dodaje pan Jerzy, ojciec 16-letniej Patrycji.

Oburzenia nie kryją również internauci, którzy na forum MM Puławy mówią "nie" dopalaczom w Puławach. Co ciekawe, popierają ich w tym zwolennicy... legalizacji marihuany w Polsce. – Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Jak to jest, że jedni mogą ćpać nie wiadomo jaki legalny syf, a ci, którzy pragną palić czystą, wolną od chemikaliów, marihuanę w celach medycznych idą do więzienia? – rozważa internauta "dymollo".

Sklep w Puławach znalazł się na celowniku policji, ale jak przyznaje Marcin Koper, rzecznik Komendy Powiatowej w Puławach, mundurowi niewiele mogą zrobić.

– Produkty nie są na liście środków zakazanych. Dopóki się tam nie znajdą, nie mamy podstaw do interwencji – mówi Koper.

Sklepy z dopalaczami funkcjonują, bo znalazły prawną furtkę, która im to umożliwia. Lubelski sanepid, jako pierwszy w Polsce, zdołał na pewien czas zamknąć tego typu sklep. Działał w centrum Lublina.

Dopatrzono się, że w składzie produktów są witaminy i mikroelementy. Dzięki temu sanepid zaliczył je do tzw. suplementów diety, traktowanych przez prawo jak środki spożywcze, a sklep nie miał pozwolenia na handel żywnością, bo nawet o nią nie wystąpił. Metoda okazała się jednak nieskuteczna. Handel został wznowiony po załatwieniu niezbędnych formalności.

Ten artykuł powstał dzięki dziennikarzom obywatelskim MM Puławy.

Jako pierwszy o sprawie napisał dymollo:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/stalo-sie-babilon-wywarzyl-bramy-pulaw-141396.html

Później swój artykuł opublikował wedrowycz:
http://www.mmpulawy.pl/artykul/piguly-ziolo-i-prochy-czyli-jak-w-legalny-sposob-handlowac-srodkami-odurzajacymi-142310.html

Zdjęcia

  • Towary oferowane przez łódzką sieć Kolekcjoner.nl są legalne, chociaż mają działanie podobne do zakazanych i ściganych w Polsce odpowiedników.

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
wedrowycz
wedrowycz pon., 2010-06-14 19:17

Żadne tam dopalacze -

Żadne tam dopalacze - "Artykuły kolekcjonerskie do przechowywania w specjalnych klaserach", jak nam tłumaczy właściciel sklepu:) Zbliżają się wielkimi krokami wybory - będzie okazja opowiedzieć się za lub przeciw takim sklepom...

KSW
KSW pon., 2010-06-14 20:55

Jak to jest, że jedni mogą ćpać nie wiadomo jaki legalny syf, a

Jedni od drugich nie różnią się niczym. Jedni i drudzy zażywają narkotyki i tyle, z narkomanią trzeba walczyć i nie ważne czy propagują ją sprzedawcy artykułów kolekcjonerskich czy przepalone zielskiem głowy

www.autonom.pl
użytkownik usunięty2
użytkownik usunięty2 pon., 2010-06-14 22:18

...

@KSW:

pragne ci przypomniec Panie KSW ze papieroski , alkohol jak i nawet glupia kawa to tez narkotyk ;p A wiec moze walczyc z osobami ktore po ciezkim dniu pracy pija sobie piwo przed tv , walczyc z osobami ktore sobie pala fajki i walczyc z szefami firm ktorzy pija kawe przygotowana przez ich sekreterki ? ;p

KSW
KSW pon., 2010-06-14 22:34

Myślę , że troche

@użytkownik usunięty2:

wyolbrzymiasz.... Ale uważam , że z nikotyną czy alkoholizmem(nie alkoholem samym w sobie) należy także walczyć. Co do kawy zdania nie posiadam, aczkolwiek sam nie piję...Alkoholików i ćpunów trzeba leczyć i tyle.

www.autonom.pl
użytkownik usunięty2
użytkownik usunięty2 śr., 2010-06-16 00:09

...

@KSW:

no tak ale zeby walczyc z paleniem fajek i piciem alkoholu chcial bys po prostu tego zabronic ? no rozumiem zeby wyslac jakiegos alkoholika na odwyk ale widzisz to zeby jakis koleszka co pali fajki zostal wyslany na odwyk ?? :D A z ta kawa to opieram sie o raport WHO dotyczacy zioła , wynika z niego ze nawet kawa jest bardziej szkodliwa i uzalezniajaca od ganji . I nie mam na mysli tutaj ze takie sklepy sa dobre ... denerwuja mnie pewnie jeszcze bardziej niz was gdyz sprzedawane tam gadzety to sama chemia a czystego ziola w ziole jest tam pewnie tyle co masla w masle ... i prosze pamietaj ze kolekcjoner czy diler ( przepalona zielskiem glowa ) sprzedaje praktycznie to samo ( wiesz zeby diler mogl zarobic nasra syfu by wszystko za wiecej kasy poszlo ) a ziolo od dilera albo z owego sklepu a ziolo samemu wychodowane w czystej postaci ( tak jak matka natura dala i na jakim ,, towarze " byly przeprowadzane testy who) to niebo a ziemia . Chociaz z 2 strony hm.... legalizacja teraz spowodowala by pewnie ze kazdy zacza by jarac ( bo chcial by zobaczyc co to jest ) a z tym pewnie jak i z alkoholem , pijesz z umiarem , wiesz o co chodzi to i zdrowe a jak chlejesz oporowo to pozniej zostajesz alkoholikiem ... Pozdrawiam :)

Leonidas
Leonidas pon., 2010-06-14 21:00

Gratuluję

świetny pomysł! hordy dzikich , naćpanych bachorów zaleją ulice. brawa dla właściciela.

_________________PRZED NIKIM SIĘ NIE KŁANIAM__________________
wedrowycz
wedrowycz pon., 2010-06-14 23:19

Narkotyk to coś co robi

Narkotyk to coś co robi sieczkę z mózgu. Używka sieczki nie robi (kawa, red bull).

użytkownik usunięty2
użytkownik usunięty2 wt., 2010-06-15 23:55

...

@wedrowycz:

czyli alkohol , bardzo dobrze znane mlodym ludziom leki na kaszel . one tez robia sieczke z mozgu czyli sa narkotykami czyz nie ?? wiec dlaczego to jest w pelni legalne ??

wedrowycz
wedrowycz śr., 2010-06-16 01:40

Fakt, wielu ludzi nie radzi

@użytkownik usunięty2:

Fakt, wielu ludzi nie radzi sobie z panowaniem nad sobą co prowadzi do spożywania alko w zbyt wielkich ilościach. Problem z alkoholikami jest taki, że pieniądze na picie dostają od państwa w formie zasiłków i problrem ten łatwo rozwiązać odcinając im pieniądze. Prawdopodobnie wtedy uległaby wzrostowi liczba napadów ale tylko pod warunkiem, że równolegle nie wprowadzonoby powszechnego prawa do posiadania broni.

oltom
oltom wt., 2010-06-15 20:17

prawo tworzy SEJM ...

Nie chcę się odnosić do samego "produktu", ani do skutków jego zażywania - jak już wielu z Was napisało, jest wiele innych "produktów", które są legalne, nie budzą ŻADNYCH społecznych kontrowersji, a skutki społeczne dają jeszcze gorsze. Chciałbym tylko zauważyć, że o legalności, bądź nielegalności sprzedaży danego towaru na terenie Polski decyduje Sejm w drodze odpowiednich ustaw, a nie urzędy miast czy gmin, Sanepid, urzędy skarbowe, czy też "oburzeni obywatele". Chciałbym przypomnieć o "moherowych bojówkach" w różnych miastach, które pikietowały kioski sprzedające gazety z rozebranymi panienkami na okładkach - w imię walki ze straszliwą PORNOGRAFIĄ, rujnującą moralność społeczną i życie patriotycznych polskich rodzin ... Nie twierdzę, że te "dopalacze" nie są szkodliwe, nie mam pojęcia, czy uzależniają, czy niszczą mózg, wątrobę, nerki, płuca, wyrostek robaczkowy i inne organy - nie mam wiedzy na ten temat. Sądzę, że NISZCZĄ, ale to jest moje "przeczucie", nie oparte na żadnej konkretnej wiedzy. Też uważam, że sprzedaż tego "produktu" NIELETNIM powinna być zakazana. No ale - jak napisałem na początku - ZAKAZY prawne mogą znaleźć się tylko w ustawach, a te uchwala Sejm, czyli NASI posłowie ... Dlatego to do nich należałoby adresować pretensje i wezwania, tym bardziej, że sklep w Puławach jest KOLEJNYM sklepem w Polsce i temat znany jest od paru lat ... Jeśli Sejm uchwali odpowiednie prawo, to natychmiast takie sklepy powinny zostać zamknięte. Ale dopóki są legalne, to żadne służby państwowe ani samorządowe NIE MAJĄ PRAWA ich szykanować, nękać specjalnymi kontrolami, traktować gorzej, niż innych LEGALNIE działających przedsiębiorców. Jeżeli nękanie jakiegoś sklepu ma zależeć od chęci jakiegoś urzędnika, działającego pod presją bliżej nieokreślonej "opinii publicznej", to równie dobrze niedługo może zacząć się nękanie sklepów z chińską odzieżą na przykład, sex shopów, sprzedawców e-papierosów, albo czegokolwiek innego, co się nie spodoba jakiemuś urzędnikowi dysponującemu jakąś władzą ... PRAWO MUSI BYĆ JEDNAKOWE DLA WSZYSTKICH ...

wedrowycz
wedrowycz śr., 2010-06-16 01:44

Dlaczego więc śćigani są

@oltom:

Dlaczego więc śćigani są handlarze papierosami bez akcyzy - przecież mogą powiedzieć, że to artykuły kolekjonerskie. Z tym Rządem to jednak słuszna uwaga. To co widzimy na ulicach zależy od tego kogo wybierzemy. Wybierajmy uważnie i nie popełniajmy tych samych błędów...

Gruby
Gruby śr., 2010-06-16 10:54

"wedrowycz", chyba nie zrozumiałes tego, co napisał "oltom" :-(

@wedrowycz:

Sprzedż papierosów i wódy bez akcyzy jest przestępstwem i dlatego oszusci i złodzieje, którzy handlują takim towarami są ścigani.
A są ścigani bo tak stanowi nasze prawo. _ _ _ _
Podzielam pogląd "oltoma" na prawo i podejrzewam, że on chyba nie jest z Prawa i Sprawiedliwości ;-)

„Gruby” - * - CETERUM CENSEO KACZYZM ET ZIOBRYZM ESSE DELENDAM a radny Sławomir Adam Kamiński nie powinien zostać prezydentem Puław!!!
wedrowycz
wedrowycz śr., 2010-06-16 14:48

Sprzedawanie trucizny także

@Gruby:

Sprzedawanie trucizny także jest przestępstwem, więc gdyby handlarze papierochami bez akcyzy zaczęli sprzedawać je jako artykuły kolekcjonerskie nikt nie mógłby się doczepić. A prawo uchwalają POsłowie i od nich zależy co wolno a czego nie wolno sprzedawać w Polsce stąd mój apel by nie powtarzać tych samych błędów w kolejnych wyborach...

oltom
oltom śr., 2010-06-16 11:23

Gruby, no nie jestem z tej

Gruby, no nie jestem z tej partii :-) Zresztą nie jestem z ŻADNEJ partii :-)

Gruby
Gruby śr., 2010-06-16 12:54

I bardzo dobrze. Tak trzymać!!! ;-)

@oltom:

Wprawdzie ja jestem w partii, ale jest to moja własna PPPPPP, której jestem prezesem-założycielem ;-)))*;-)))

„Gruby” - * - CETERUM CENSEO KACZYZM ET ZIOBRYZM ESSE DELENDAM a radny Sławomir Adam Kamiński nie powinien zostać prezydentem Puław!!!