drukuj

Szkoły w Puławach: Czym licea kuszą gimnazjalistów?

We wrześniu w Czartoryskim będzie kolejne ślubowanie pierwszaków.  Nowością będzie to,  że uczniowie będą mogli chodzić z kolegami z innej klasy na lekcje języków obcych

Fot. Paweł Buczkowski

Klasa sportowa, a może mundurowa? Język hiszpański, a może włoski? Puławskie licea prześcigają się w ofertach, by przyciągnąć jak najwięcej nowych uczniów.

W Zespole Szkół nr 3, czyli Szpulkach, licealiści uczą się w klasach: dziennikarsko-fotograficznych, mundurowych, turystyczno-sportowych i ogólnych.

– Dużym zainteresowaniem cieszy się klasa mundurowa. Jej uczniowie chodzą w mundurach od poniedziałku do czwartku, jedynie piątek jest dniem bez munduru. Jeżdżą na turnieje, chodzą na strzelnicę – wyjaśnia Marek Matyjanka, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Puławach.

– Z kolei uczniowie klasy dziennikarskiej każdego roku spotykają się ze znanymi dziennikarzami czy aktorami. Odwiedził ich już m.in. Zbigniew Zamachowski czy Grzegorz Miecugow.

W szkole są kamery, studio telewizyjne, w którym realizują własne programy. Działa telewizja TV SZPULKI oraz miesięcznik „NEWSY Niezależne". – Obecnie trzeba dać uczniom więcej niż same lekcje, trzeba być atrakcyjnym by przyciągnąć ucznia – podkreśla dyr. Matyjanka.

W I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego nowością od tego roku jest to, że uczniowie będą mogli wybrać dowolny drugi język obcy i uczyć się np. z inną klasą.

– A wybór mamy ogromny: francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, łacina i od tego roku rewelacją będzie język włoski. To zachęca młodzież do wyboru naszej szkoły – uważa Beata Trzcińska-Staszczyk, dyrektor I LO. W szkole największym zainteresowaniem cieszy się klasa politechniczna, matematyczno-informatyczna i ekonomiczno-językowa. – Młodzież wie, że po studiach na politechnice będzie mieć pracę i wybiera przedmioty ścisłe – wyjaśnia pani dyrektor.

W Zespole Szkół Technicznych w LO działają klasy sportowe.

– Jest klasa z piłką nożną lub lekkoatletyką. Nasi uczniowie rozsławiają klub sportowy Wisła i szkołę – mówi Henryk Głos, dyrektor ZST. W szkole stawiają również na naukę przedmiotów ścisłych. – Mamy rozszerzoną matematykę, informatykę, przedmioty które przydają się później na studiach technicznych – dodaje dyr. Głos.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. KEN, gdzie działa II LO, są klasy matematyczno-informatyczno-fizyczne, matematyczno-językowe, biologiczno-chemiczne, geograficzno-matematyczne i humanistyczne.

– Realizujemy też unijne projekty. Jednym z nich jest Archimedes, który jest skierowany do uczniów uzdolnionych w kierunkach przyrodniczych – tłumaczy Wiesław Sowa, dyrektor ZSO nr 1. Uczniowie mają m.in. laboratoryjne zajęcia w Wojskowej Akademii Technicznej, wyjeżdżają do Szwajcarii, mają obozy naukowe w czasie ferii i wakacji.

Unijny program Archimedes działa także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, w skład którego wchodzi III LO.

– W tym roku w liceum planujemy otworzyć 5 oddziałów: europejski, medialny, menadżersko-ekonomiczny, matematyczno-językowy i przyrodniczy – mówi Bożena Strzelecka, dyr. ZSO nr 2. – Młodzież ma również zapewnione bezpłatne zajęcia przygotowawcze do matury w szkole.

W społecznych liceach nie ma klas profilowanych.

To uczeń sam wybiera, których przedmiotów będzie uczył się w stopniu rozszerzonym. W I Katolickim Społecznym LO w klasie uczy się 15 osób. W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Aignera uczniowie uczą się 5 godzin tygodniowo języka angielskiego i 4 godziny niemieckiego lub hiszpańskiego. Podobnie jest w Europejskim Liceum Ogólnokształcące, które dodatkowo zachęca przyszłych uczniów wyjazdami zagranicznymi w ramach międzynarodowej wymiany.

Co czeka gimnazjalistów

• od 23 maja do 10 czerwca – składanie podań
• od 15 do 16 czerwca – ewentualna zmiana szkoły lub klasy
• od 14 do 22 czerwca – dostarczenie inf. o ocenach na świadectwie, wynikach egzaminu gimnazjalnego i innych osiągnięciach
• do 27 czerwca – dostarczenie kopii świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego • 29 czerwca – listy zakwalifikowanych do przyjęcia
• do 1 lipca – potwierdzenie woli podjęcia nauki (dostarczenie oryginałów świadectw)
• 4 lipca, do godz. 12 – publikacja list przyjętych oraz list wolnych miejsc.

Zdjęcia

  • We wrześniu w Czartoryskim będzie kolejne ślubowanie pierwszaków.  Nowością będzie to,  że uczniowie będą mogli chodzić z kolegami z innej klasy na lekcje języków obcych

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
ila
ila sob., 2011-04-02 19:08

a do w.w. szkół punkty z egzaminu klas 3 już się nie liczą????

nabór elektroniczny i tak dalej ... niż uderza w szkoły ponad ginnazjalne???