drukuj

Karta Dużej Rodziny w Puławach. Taniej za śmieci i na basen

Tańsze dla dużych rodzin mają być m.in. bilety na basen

Tańsze dla dużych rodzin mają być m.in. bilety na basen

Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Zniżki dla puławskich rodzin wychowujących trójkę dzieci i więcej mają wynieść przynajmniej 10 proc. Tańsza ma być komunikacja miejska, czy bilety na basen.
Ratusz kończy prace nad dwoma projektami: Kartą Dużej Rodziny i Radą Seniorów. Oba powinny wejść w życie już na początku 2014 roku.

Zgodnie z założeniami z Karty Dużej Rodziny będą mogły korzystać rodziny wychowujący trójkę lub więcej dzieci do lat 18. W przypadku studentów limit wieku będzie podniesiony do 25 lat.

Podstawową sprawą jest określenie wysokości ulg i zniżek. – Chciałabym, żeby udało się wynegocjować nawet więcej niż 10 procent. Aby te ulgi naprawdę były odczuwalne. Z naszych informacji wynika, że karta może obejmować około 200 rodzin. W jednej takiej rodzinie jest od pięciu do siedmiu osób, więc naprawdę chodzi o całkiem sporą grupę – przekonuje wiceprezydent Ewa Wójcik.

Wprowadzenie w życie systemu zniżek zostanie podzielone na dwa etapy. W pierwszym oferta będzie obejmować instytucje kultury i miejskie spółki. Chodzi o możliwość korzystania z basenu MOSiR, czy zajęć proponowanych przez Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika". Dodatkowo ulgi w przedszkolach i żłobkach, a także mniejsze koszty wywozu śmieci oraz dodatkową ofertę MZK Puławy.

– Chcielibyśmy, aby nasza oferta była jak najbardziej bogata. Dlatego liczę także na MZK, które oprócz biletu rodzinnego mogłoby zaproponować dodatkowe opcje dla dużych rodzin – dodaje wiceprezydent.

Drugim etapem miałoby być dołączenie firm z zewnątrz. Grono zainteresowanych ciągle rośnie.

Urząd Miasta Puławy zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie ws. Karty Dużej Rodziny, które odbędzie się 9 grudnia (poniedziałek) o godz. 13 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy.

Z kolei Rada Seniorów zgodnie z założeniami będzie organem doradczym, działającym na podobnych zasadach jak Młodzieżowa Rada Miasta. – Ta grupa naszych mieszkańców jest bardzo aktywna, więc w zasadzie chodzi o zalegalizowanie ich działalności. W przyszłym tygodniu mamy jeszcze konsultacje w tej sprawie z przedstawicielami miast, w których działają podobne rady – wyjaśnia Ewa Wójcik.

Projekty obu uchwał mają być gotowe w najbliższym czasie, aby mogły zostać poddane pod głosowanie na grudniowej sesji Rady Miasta.

Zdjęcia

  • Tańsze dla dużych rodzin mają być m.in. bilety na basen

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
tatar
tatar czw., 2013-12-05 14:47

"Zgodnie z założeniami z

"Zgodnie z założeniami z Karty Dużej Rodziny będą mogły korzystać rodziny wychowujący trójkę lub więcej dzieci do lat 18. W przypadku studentów limit wiekubędzie podniesiony do 25 lat. "
A co z dziećmi - młodzieżą w wieku od 18 lat do rozpoczęcia studiów?

Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa. Julian Tuwim
shortyadam
shortyadam czw., 2013-12-05 22:13

Przyznam szczerze, iż

Przyznam szczerze, iż czytając ten materiał wzruszyłem się niczym Premier Tusk na "Królu Lwie". No bo jak nie zapłakać nad tak wielkodusznym i wspaniałym przedsięwzięciem? Po podwyżkach cen biletów MZK, podwyżkach ciepła przez OPEC, podwyżkach wody, podwyżkach wywozu śmieci o kilkadziesiąt procent jest szansa, że rodzinom wielodzietnym udzieli się ulg o ok. 10 %. Pytam: czy to zbilansuje podwyżki, które już otrzymali jak wszyscy mieszkańcy? W jakim stopniu? Jaki będzie bilans podwyżek do ulg?
PRACĘ IM DAJCIE W SPÓŁKACH MIEJSKICH I URZĘDACH! A ONI SAMI DADZA SOBIE RADĘ! JEZELI CHOCIAŻ RAZ NIE ZATRUDNICIE SWOJEGO, TYLKO CZŁONKA RODZINY WIELODZIETNEJ WTEDY UWIERZYMY, ŻE TO PRAWDZIWE INTENCJE A NIE TYLKO PR.

Paweł Buczkowski
Paweł Buczkowski pt., 2013-12-06 09:42

Nie odnosząc się do Twoich

@shortyadam:

Nie odnosząc się do Twoich uwag o podwyżkach, dodam tylko, że pomysł na Kartę Dużej Rodziny nie wyszedł od prezydenta, lecz od radnych PiS: http://www.mmpulawy.pl/blog/prawo-i-sprawiedliwosc-pulawy/karty-duzej-rodziny-trzy-plus

shortyadam
shortyadam pt., 2013-12-06 13:12

Panie Pawle - nie napisałem

@Paweł Buczkowski:

Panie Pawle - nie napisałem od kogo wyszedł pomysł, dlatego też Pańska uwaga mam nadzieję jest formą uzupełnienia, a nie miękkiego opowiedzenia się po konkretnej stronie. Co nie zmienia faktu, iż na tych łamach pomysł jest prezentowany wprost przez Panią w-ce. Pomijając poniższą kolejną bezsensowna wypowiedź niejakiego gina, nie ma dla mnie znaczenia kto jest autorem tego pomysłu. Pomysł ten jest jedynie pudrowaniem trudnej sytuacji rodzin wielodzietnych. Pytanie którzy radni (z imienia i nazwiska) głosowali za podwyżkami cen ze szczególnym uwzględnieniem podwyżek wywozu śmieci, gdzie zdaje się kolosalne znaczenie ma liczba członków rodziny, prawda?

gin
gin pt., 2013-12-06 10:09

adasiu kótko mówiąc, wyszedleś na głupka...

@shortyadam:

PiS jes ojcem tego co krytykujesz, a OPEC zatrudnił twojego ulubionego wodza.
Może pora zweryfikować poglądy?

gin-niezależny radykał bez sztandaru
shortyadam
shortyadam pt., 2013-12-06 13:16

Będzie mi trudno przychylić

@gin:

Będzie mi trudno przychylić się do mega głupoty zaprezentowanej przez Ciebie, że warto było wydać kilkadziesiąt milionów złotych, aby kilkunastu rowerzystów mogło co jakiś czas zrobić sobie zbiórkę w Rowerinie przed wyjazdem. jeżeli dodamy do tego koszt obsługi długu oraz raty spłacane przez wszystkich mieszkańców Puław, to nie ma szans - nie zweryfikuje poglądów w zakresie gospodarnego zarządzania groszem publicznym. 

gin
gin pt., 2013-12-06 14:05

omienne zdanie o celowości inwestycji,

@shortyadam:

nie jest tak naganne, ale krytyka tego co promuje własne stronnctwo, 
za to czepianie się etatu na którym siedzi wódz, jest szczytem głupoty

gin-niezależny radykał bez sztandaru
shortyadam
shortyadam pt., 2013-12-06 15:43

Umiejętność i odwaga

Umiejętność i odwaga posiadania i artykułowania własnego zdania nie jest szczytem głupoty, a wręcz przeciwnie, świadczy o zwykłej ludzkiej przyzwoitości i uczciwości. Tylko typowy aparatczyk chodzący na pasku "oficera" prowadzącego może uważać, że należy na przekór prawdzie, dowodom i logice zawsze stawać w obronie mocodawców. Jesteś klasycznym przykładem śniętej ryby, która zawsze płynie z prądem.

gin
gin pt., 2013-12-06 17:36

oj adasiu, zapominasz co cię tu przygnało

@shortyadam:

ty nie masz własnych poglądów. Jesteś tubą SAK-a, a właściwie jego ochroną.
Tak sie zachowujesz. Od momentu kiedy się pojawiłeś, twój szef tylko sobie
pogorszył opinię. Ostatni w takim tempie, że strach pomyśleć, jaką bedzie miał
po Nowym Roku.   

gin-niezależny radykał bez sztandaru
shortyadam
shortyadam ndz., 2013-12-08 13:28

Ginie z butelki po jabolu;

@gin:

Ginie z butelki po jabolu; gdybyśmy nawet użyli twojej nomenklatury, ze cos mnie przygnało na to forum, to przygnał mnie obowiązek walki z ludzką głupotą i rezydentami pokroju twojego czy PU. Nie ma bowiem nic bardziej szkodliwego dla demokracji i społeczeństwa, jeżeli pozwoli się takim jak wy propagandystą na swobodne wygłaszanie bzdur i pochwał dla marnotrastwa publicznych pieniędzy - także moich. Każda obelga i kłamstwo z twojej strony utwierdza mnie w przekonaniu, iż pomimo tego, iż nie wyniesie się nic wartościowego polemiki z aparatczykami, którzy nie ukrywają, tak jak ty, że oddychają tylko po to, aby bronić głupoty i niekompetencji oraz wyłącznego atakowania SAK-a warto jest pokazywać ludziom jak cienka jest ekipa. Jeżeli tak aktywny aparatczyk jak ty twierdzi, że warto było wydać kilkadziesiąt milionów publicznych pieniędzy na Rowerinę, żeby kilkunastu ludzi miało się gdzie spotkać przed wyjazdem, albo to że warto było wydać kilkadziesiąt milionów na stadion, bo miasto ma 50 tys. mieszkańców, to oznacza tylko tyle, że nie macie żadnych argumentów na plus, jesteście bezsilnie w świetle tego, że w jakimś stopniu podwyżki mediów, które objęły wszystkich mieszkańców są pokłosiem właśnie takich, nieprzemyślanych inwestycji - to jest taki nasz puławski miś. Czyż nie tak?
http://www.youtube.com/watch?v=uPZj1p_smCA

gin
gin ndz., 2013-12-08 14:34

no dobrze adasiu, tylko dlaczego

wciąż powtarzasz te same obelgi i te same banały?
Jeśli chcesz walczyć z głupotą, to napisz coś co skłoni do zastanowienia.
Wywoła dyskusję, sprowokuje do przedstawienia innego poglądu.
Poleciłem SAK-owi tekst zamieszczony w gazecie na temat rzek. 
Powtarzam dokładnie to samo od 2005 roku, kiedy stanąłem przed zamkniętą
bramą, czegoś co nazywano portem. Powiedziałem wtedy, że miasto jest plecami
do rzeki. Marina świadczy o tym, że taki  pogląd to przeszłość. W całym kraju,
tak jak i w  świecie miasta czerpią korzyści z faktu położenia nad rzeką. Tych
korzyści nie dostrzegają jedynie zaściankowi, ograniczoni w myśleniu, dla których
fura kartofli na talerzu jest szczytem marzeń .

gin-niezależny radykał bez sztandaru
shortyadam
shortyadam pon., 2013-12-09 09:42

Jakie obelgi? Jakie banały?

@gin:

Jakie obelgi? Jakie banały? Walka z głupotą, to walka z rezydentami. Pytanie zasadnicze do |Ciebie: jakie korzyści czerpią Puławy z wybudowania Roweriny? Puławy rozumiane jako kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, a nie kilkunastu rowerzystów. Czy nie można było zrewitalizować ten teren za mniejsze pieniądze?

gin
gin pon., 2013-12-09 10:47

Żeby korzystać z rzeki, trzeba mieć port.

@shortyadam:

Czy musiał tyle kosztować? Nie wiem. Plan obejmował trzy lokalizacje, mocno zdewastowane
zapuszczone. Wisła jest kapryśna i zbudowanie zykłego pomostu nie wchodziło w rachubę.
Do projektu jest kosztorys, który radni przyjęli. Zgadzam się z poglądem, że większość unijnych
projektów jest wyjatkowo droga, bo tak jest zazwyczaj, kiedy duża część pieniędzy jest dotacją.
Może dobrym pomysłem byłby zespół, który analizuje projekty pod względem ich zasadności
i kosztów, ale od tego nieby są też radni. Czyli wniosek z tego taki, że radni nie spełniają
oczekiwań społecznych. Nie są dość kompetentni, nieczytelne są kryteria wg których postępują.
Projekty są rozdęte i słabo uzasadnione.

gin-niezależny radykał bez sztandaru