drukuj

I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego marszem przez miasto rozpoczęło obchody 95-lecia istnienia

I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego rozpoczęło obchody 95-lecia powstania szkoły

Fot. Beata Kowalska

Choć tak naprawdę 95-lecie istnienia I Liceum Ogólnokształcącego wypada równo za rok to obchody rozpoczęły się już wczoraj marszem happeningowym. Uczniowie i nauczyciele przeszli spod budynku szkoły do Pałacu Książąt Czartoryskich.

W barwnym korowodzie, który maszerował ulicą Partyzantów, Zieloną, Głęboką nie zabrakło także absolwentów tej szkoły.

– Skończyłam naukę w tym liceum już wiele lat temu. Bardzo miło wspominam tamte lata, pamiętam kiedyś obiecałam sobie, że jak będę miało dziecko to z pewnością poślę go do tego liceum. Udało się, córka jest w II klasie liceum – mówi pani Jola, absolwentka „Czartorycha", która uczestniczyła w happeningu.

W czasie marszu uczniowie nieśli transparenty, na których widniały napisy zachęcające ich młodszych kolegów do podjęcia nauki właśnie w tej szkole.

Na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich dyrektor szkoły BeataTrzcińska-Staszczyk podziękowała wszystkim z udział w marszu.

Uczniowie wypuścili także kolorowe balony do nieba.

I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach

Placówka jest najstarszą szkołą średnią w Puławach. Głównym inicjatorem powołania szkoły i jej pierwszym dyrektorem od dnia 28 października1916 roku był Stanisław Eustachiewicz, który w trudnych warunkach dość szybko zapewnił szkole wysoki poziom nauczania. 1 grudnia 1918 roku Państwowa Szkoła Realna otrzymała nazwę Państwowego Gimnazjum im. ks. A.J. Czartoryskiego. W czerwcu 1923 roku został położonykamień węgielny pod budynek szkoły. Przekazanie nowej siedziby do użytku odbyło się w październiku 1926 roku.

Pierwszym powojennym dyrektorem szkoły został Alojzy Szubartowski (1945-1966). Dzięki jego wytężonej pracy i ofiarności całego zespołunauczycielskiego, liceum w krótkim czasie zostało odbudowanie ze zniszczeń wojennych. W latach 1966-1990 szkołą kierował Aleksander Chromiński. W1967 r. oddano do użytku internat szkoły, boisko szkolne i dwie sale gimnastyczne. 29 listopada1986 r. przed budynkiem liceum uroczyście odsłonięto pomnik patrona szkoły.

W 1989 r. liceum wstąpiło do Towarzystwa Szkół Twórczych, skupiającego 35 najlepszych szkół w kraju. W roku szkolnym 1990/91 dyrektorem szkoły był Tadeusz Kobusiński. Od 1 stycznia 1992 r. do 1 września 1996 r. szkołą kierował Ignacy Czeżyk, a następnie do 31 sierpnia 2004 r. Urszula Giedyk. Obecnie dyrektorem szkoły jest Beata Trzcińska-Staszczyk.

Znani absolwenci I LO w Puławach to Danuta Błażejczyk, Romuald Karaś, Włodzimierz Karpiński, Małgorzata Sadurska, Marian Opania, Agnieszka Pilaszewska, Jan Podgórski, Władysław Węgorek.

Zdjęcia

  • I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego rozpoczęło obchody 95-lecia powstania szkoły
  • I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego rozpoczęło obchody 95-lecia powstania szkoły
  • I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego rozpoczęło obchody 95-lecia powstania szkoły
  • I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego rozpoczęło obchody 95-lecia powstania szkoły

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Damon
Damon pt., 2010-10-29 09:35

Oooo matko....

.... no brakowało im tylko czerwonych sztandarów i haseł propagandowych!!! I na cholerę taka pokazówka?! OBUDŹCIE PUŁAWY!!! Smutne, ale śmiechu warte...

korsarz
korsarz pt., 2010-10-29 10:53

to polityka przez małe "p"

wiadomo na jaką cholerę był ten przemarsz. zaczęła się kampania prezydencka w Puławach. pani dyrektor chcąc się pokazać wyborcom i dlatego przeniosła obchody okrągłej rocznicy istnienia Czartorycha.

zuzas
zuzas pt., 2010-10-29 15:05

Brak etyki

@korsarz:

Doprawdy jak można tak wykorzystywac stanowisko i młodzież. Obrzydliwe!! najgorsze równiez jest to że wszystko schodzi na psy i nie ma nikogo kto by to zatrzymał. Pani Dyrektor, naprawde wstyd. Swoje ambicje trzeba realizować na swój rachunek

zuzas
zuzas pt., 2010-10-29 15:06

Brak etyki

@zuzas:

A młodzież swoje wie i nie daje sie tak łatwo wykorzystywać , mam nadzieje.

Mariner
Mariner pt., 2010-10-29 17:12

Młodzież to w ogromnej

@zuzas:

Młodzież to w ogromnej większości politykę ma gdzieś. Ważne tylko żeby urwać się z tych nudnych lekcji, a taki marsz to świetna do tego okazja.

ws42
ws42 pt., 2010-10-29 12:01

odnoszę wrażenie, że w ostatnich latach

nauka w tej szkole zeszła na dalszy plan. i nie mogę się pozbyć wrażenia, że ktoś tu sobie robi kampanię wyborczą za publiczne pieniądze.

wedrowycz
wedrowycz pt., 2010-10-29 14:35

Byłem przekonany, że to marsz

Byłem przekonany, że to marsz wolnych konopii... Przynajmniej patrząc na zachowanie protestujących:)

Antyk
Antyk pt., 2010-10-29 17:21

Powinni iść na urlopy wypoczynkowe

Jak już wcześniej pisałem, wszyscy kandydaci na prezydenta miasta, z chwilą rejestracji listy, powinni udać się na urlopy wypoczynkowe. A tak to będziemy mieli szereg publicznych wystąpień, niby w ramach realizacji swoich obowiązków służbowych.

Antyk
h3oa
h3oa pt., 2010-10-29 20:43

KAMPANIA

Ten pochód był jednym wielkim dnem! Wszystkie klasy LO musiały zrobić transparenty promujące szkołę. Nieważne, że trzecie klasy nie są w tej szkole puszczane na żadne imprezy organizowane w czasie lekcji. mają dzień jeden do przeznaczenia na wycieczkę. Niestety, wczoraj, po lekcjach, uczniowie byli zobowiązani do uczestniczenia w pochodzie, ponieważ był to ich szkolny obowiązek.

Przemarsz, który w zasadzie miał wszystkich cieszyć i bawić był nudny. Ruch został zablokowany, uczniowie oraz inne osoby uczestniczące straciły godzinę, tylko po to, by usłyszeć kilka zdań szanownej Pani Dyrektor.

Zadam więc pytanie:
czemu służył ten happening?
czyżby zbliżały się wybory na prezydenta miasta?

SZANOWNA PANI DYREKTOR!
Proponuje nie wykorzystywać swojego stanowiska dyrektora szkoły do celów prywatnych, gdyż może zrazić Pani tym wyborców. Aktualnie straciła Pani jeden głos, mój głos.

Marta Księżniak
Marta Księżniak pt., 2010-10-29 23:44

Jak dobrze, wiedzieć...

Jak dobrze, wiedzieć, że nie jestem sama w swoich poglądach ;)
Dobrze że już klasa maturalna, kilka miesięcy i hasta la vista!

Ahh, i jeszcze pan Robert Sosik, dumnie machający na czele pochodu, który to na przełomie marca/kwietnia na portalu mmpulawy obwiniał - cytuję: "nie podoba mi się sposób traktowania uczniów przez niektórych nauczycieli oraz dyrekcję" oraz kilka innych ciekawych słów nt. dyrekcji (a o ile mi wiadomo dyrekcja w I LO jest 3-osobowa, w tym na czele jest pani Beata Trzcińska-Staszczyk). To i więcej komentarzy źle mówiących o "dyrekcji I LO" autorstwa pana Roberta znajdziecie państwo tu: http://www.mmpulawy.pl/artykul/czartorych-wspiera-pulawskie-schronisko-9...

Tak więc zastanawiam się czasami, czy ktoś przypadkiem nie ma rozdwojenia jaźni? Ehh, jak to na czas wyborów ludzie się zmieniają... Wprost niesamowite! ;)
Pozdrawiam :)

hot dog
hot dog sob., 2010-10-30 12:16

Fajna szkoła

jestem jej absolwentem, oczywiście byłaby lepsza, gdyby nie p dyrektor. Szkoda, że powraca przymusowa tradycja pochodów - tak jak ongiś 1 maja.
Pozdrowienia dla Harrego i Panka ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=pwGwap0Ozsg&feature=player_embedded
tomtom
tomtom ndz., 2010-10-31 22:30

Szanowna p. Dyrektor jest przecież z "9-tki" - ;)

To nasz (sam jestem absolwentem 9) koń trojański w "klasztorze" ;)))
Pamiętam dobrze jak bardzo spacyfikowany był Czartorych po 1981. Od tego momentu zaczął się jego powolny "upadek".
No i jeszcze jedna sprawa p. A. Pilaszewska jest po "9-tce". Serio!!!
Pani redaktor nie zadała sobie więcej trudu, niż przepisanie notki z Wikipedii. Ale właśnie w tam, na stronie o I LO, przy nazwisku p. Agnieszki jest zapis [potrzebne źródło] - czyli krótko mówiąc "uwaga wiadomości niesprawdzone".
Tak na marginesie, szanowna p. redaktor też po klasztorku? Młoda, wykształcona, z miasta? ;)))

tom-tom