drukuj

Czterech chętnych do budowy Elektrowni Puławy

Udziałowcami elektrowni są: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Udziałowcami elektrowni są: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Fot. Wizualizacja inwestora

Kto zbuduje elektrownię gazowo-parową w Puławach? W poprzedni piątek nastąpiło oficjalne otwarcie kopert od wszystkich zainteresowanych firm.
W przetargu wystartowały konsorcja: Siemens (Polska, Austria i Szwajcaria), General Electric International/Iberdrola (Hiszpania), SNC-Lavalin/SNC-Lavalin Constructors (Polska i Kanada) oraz polska firma Alstom Power. Wcześniej mówiło się jeszcze o konsorcjum: Mostostal Warszawa/Ansaldo Energia (z Polski i Włoch), ale ostatecznie piąta oferta nie wpłynęła w terminie.

– W najbliższych miesiącach oferty będą po prostu przeglądane i dokładnie analizowane. Przetarg na wybór wykonawcy budowy Elektrowni Puławy powinien zostać rozstrzygnięty do końca 2014 roku, a budowa powinna rozpocząć się w 2015 – mówi Marek Sieprawski, rzecznik prasowy Elektrowni Puławy SA. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to prace zakończą się po 36 miesiącach.

Jak wcześniej informował portal gospodarczy wnp.pl wybrana zostanie oferta najkorzystniejsza pod względem ekonomicznym. Najważniejsze będzie kryterium techniczno-ekonomiczne (w 95 procentach), pod uwagę będzie oczywiście brana także cena (5 procent). Koszt całej inwestycji szacuje się na około 3 mld zł. Elektrownia o mocy 800-900 MWe ma powstać tuż przy Zakładach Azotowych „Puławy". Według wstępnych planów przy jej budowie pracę znajdzie około 2 tys osób. Później na pracę w zakładzie może liczyć nawet 400 osób. Termin odbioru ciepła z elektrowni przez Zakłady Azotowe „Puławy" ustalono na 1 lipca 2018 r.

Początkowo termin składania ofert miał się zakończyć 3 grudnia. Zainteresowane firmy zwróciły się jednak z prośbą o wydłużenie czasu do 31 stycznia.

Zdjęcia

  • Udziałowcami elektrowni są: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Cubasaa
Cubasaa czw., 2014-02-06 21:03

ŻENADA

"artykuł" opublikowany kolejny raz i znowu z tymi samymi błędami. Jakim cudem francuska firma jest w tekście opisana jako firma polska? Proszę redakcję o jakąś reakcję.

siwy71
siwy71 czw., 2014-02-06 23:51

Cubasaa

To nie ŻENADA jeno wybory tuż tuż ...pisać dla pisania trzeba .....by żyło się lepiej.... oby tylko gdzieś nie wcięło 20 mld jak przy autostradach było (za Forbs)
.
 ..  .POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...."D.Tusk....."Paść może i naród wielki zniszczeć tylko nikczemny .." S. Staszic 

pawlek
pawlek sob., 2014-02-08 21:04

Ej to co? To może po prostu

@siwy71:

Ej to co? To może po prostu nic w Puławach nie róbmy, bo jest "ryzyko", że ktoś, kiedyś, gdzieś, coś, komuś wyprowadził i dlatego nie można "ryzykować"? Powiedzmy sobie szczerze, każda inwestycja tym bardziej przemysłowa jest dla naszego regionu super ważna. I trzeba kibicować. Oczywiście patrzeć inwestorom na ręce. Ale w sytuacji w której Zakłady inwestują to sprawa jest czysta - na elektrowni skorzystają zakłady i miasto.

siwy71
siwy71 ndz., 2014-02-09 08:10

pawlek

@pawlek:

Wiesz ,ze potrafię być złośliwy jednak tym razem nie dopatrzyłem się bodaj odrobiny wazeliniarstwa i naciągania faktów . ....wszystko co napisałeś jest strzałem w dziesiątkę . Inwestycja jest ważna ,trzeba patrzeć  na ręce ,trzeba kibicować bo to miejsca pracy tak podczas inwestycji jak i po jej ukończeniu .....no i oczywiście podatki odprowadzane do budżetu gminy ....skorzystają wszyscy .
.
 .  .POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...."D.Tusk....."Paść może i naród wielki zniszczeć tylko nikczemny .." S. Staszic 

arek
arek pon., 2014-02-10 16:49

Będzie rozczarowanie

@pawlek:

To się mocno zdziwisz jaka będzie korzyść przeciętnego obywatela , zobaczysz jakie będą stawki za ogrzewanie i ciepłą wodę. O takich opłatach jak teraz zapomnimy. Następna sprawa taka elektrownia potrzebuje wielkie ilości gazu którego nie mamy( na łupki trudno liczyć) , gaz jest drogi to i energia z niego będzie droższa. Następna sprawa jak zostanie zagospodarowana załoga Elektrociepłowni  która ma zostać wyłączona z ruchu po uruchomieniu elektrowni. Jest dużo niewiadomych pięknie to tylko na papierze i w obietnicach a życie napisze swój scenariusz. Ja tam przedwcześnie bym się nie cieszył , bo będzie duże rozczarowanie.

pawlek
pawlek śr., 2014-02-19 08:59

Ceny energii elektrycznej

@arek:

Ceny energii elektrycznej ustalane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Budowa bloku gazowo-parowego opartego na najnowszej technologii pozwoli na pewno ograniczyć koszty produkcji. Nie wiem czy to oznacza tańsze ogrzewanie, ale na pewno mniejsze ryzyko jakichś ograniczeń czy awarii. Co do tego gazu to pamiętaj, że firmy chemiczne kupują gaz ze wszystkich kierunków, nie tylko z Rosji. Łupki rusza pewnie pod koniec 2014 r. i na pewno w 2015 r. więc do końca budowy będą hulać. Co do załogi to polecam poczytać na stronach związków relacje ze spotkania z zarządem - piszą wprost, że nikt nikogo nie zwolni! Wejdź sobie na strony Solidarności czy innego związku i przeczytaj relacje.

Cezary
Cezary pt., 2014-02-07 11:38

dostalem rano takiego

dostalem rano takiego smsa:
"ryba znowu bierze. bierze za stolki blizej koryta elektro. zapisy u chudego na skwerku. robaki dla ryby dawac w kopercie na przystanku chudemu" Nie wiem czy ten sms, ma jakis zwiazek z rzeczywistoscia, ale jesli tak to ciekawe ile trzeba za stolek dac posrednikowi chudemu ? :)))

siwy71
siwy71 pt., 2014-02-07 11:47

Cezary

To grubych na chudych już wymienili ???.....za grosz wdzięczności nie mają "ryby"...za grosz.......
.
 ..  .POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...."D.Tusk....."Paść może i naród wielki zniszczeć tylko nikczemny .." S. Staszic

Sławomir Adam Kamiński
Sławomir Adam K... sob., 2014-02-08 11:01

Źródło Rzeczpospolita: Nowa

Źródło Rzeczpospolita:

Nowa siłownia ruszy więc najwcześniej w 2018 r. Na razie jednak bardziej prawdopodobne jest, że projekt trafi do zamrażarki. - Jego opłacalność jest mocno wątpliwa jeśli weźmiemy pod uwagę obecne ceny energii i gazu. Nie wiadomo też, jak będzie kształtować się wsparcie dla kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła - przyp. red.) po 2018 r. a bez tego typu dotacji inwestycja w ogóle nie ma ekonomicznego sensu - twierdzi Krystian Brymora z DM BDM. Również w ocenie Pawła Puchalskiego, analityka DM BZW BK, przy obecnych regulacjach ryzyko związane z opłacalnością inwestycji jest bardzo duże.

PGE przyznaje, że realizację projektu w Puławach uzależnia od ostatecznego kształtu systemu wsparcia dla kogeneracji. Problem w tym, że wątpliwe jest jego ustalenie jeszcze w tym roku. Obecny system obowiązuje do 2018 r. i został uchwalony przez Sejm niecałe dwa tygodnie temu -rok po wygaśnięciu poprzednich przepisów.

Puławska inwestycja jest wymieniana przez resort skarbu jako jedna z tych, których uruchomienie ma uchronić Polskę przed niedoborem prądu. Na liście tej znajdują się też nowe bloki w Stalowej Woli, Kozienicach, Włocławku, Opolu, Jaworznie i Turowie.

 

Źródło: wnp.pl

Węgiel w Niemczech jest potrzebny i chociaż nielubiany, ma dosyć pewne perspektywy przez najbliższe 20-30 lat. Jego oficjalna funkcja to funkcja technologii pomostowej. To określenie sugeruje, że jest to coś, co ma charakter przejściowy i jest potrzebne, żeby przejść na drugą stronę. To przejście będzie trwało kilkadziesiąt lat, co oznacza, że węgiel ma zapewnione istnienie na 30 a może więcej lat. Taka perspektywa daje energetyce opartej na węglu względne poczucie bezpieczeństwa.

RnieZ
RnieZ ndz., 2014-02-09 21:23

Kazus Niemiec.

@Sławomir Adam K...:

W twoich ustach to obłuda.


Drodzy Internauci! Na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania i dodawania treści.
siwy71
siwy71 ndz., 2014-02-09 08:20

Sławomir Adam K...

Osobiście też stawiałbym na węgiel lecz z drugiej strony może zużyjemy gaz za który płacimy mimo ,ze go nie wykorzystujemy dzieki bystrości  i zdolnościom negocjacyjnym  Pana Pawlaka .Tym bardziej ,że kolejny taki negocjator trafić nam się moze ....,a może w tym czasie coś z łupkami się wyjaśni ,a to zawsze mniejsze  koszty  na przystosowanie i zamianę jednego paliwa na drugie .
.
 .  .POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ...."D.Tusk....."Paść może i naród wielki zniszczeć tylko nikczemny .." S. Staszic